Babuchowski  Flipowicz miniatura

Patryk Filipowicz..

Zanim stracił głowę dla muzyki marzył, aby zostać artystą malarzem, tak jak jego wujowie z Częstochowy - jeden z nich był profesjonalistą, a drugi szlachetnym amatorem. Gdy bywał w ich pracowniach urzekał go zapach farb snujący się między sztalugami. To wtedy rodziło się jego umiłowanie sztuki i pragnienie tworzenia. Malarstwo, rzeźba, poezja i muzyka tasowały się niczym karty. Asem okazała się muzyka, ale poezja wciąż mu towarzyszy i nie chodzi tu o to, że czasami pisał wiersze, które nawet opublikował w „Śląsku”, lecz o to, że on dźwiękami ilustruje poezje.

 

 

Dalsza część publikacji Andrzeja Mystek dostępna pod linkiem:

Muzyka niebem, poezja gwiazdami - o Patryku Filipowiczu

 

Artykuł pierwotnie został wydany w czerwcu 2013 r. w miesięczniku "Śląsk".

Ligocianie. Foto Michał Rutkowski Com.TV
Wbrew obiegowej opinii..

o gustach powinno się dyskutować naturalnie na zasadzie wymiany poglądów. Trzeba być otwartym na innych, bo dżentelmeni nie szydzą - mówi Grzegorz Płonka lider i solista zespołu Ligocianie. Moim argumentem w dyskusji, o tzw. „śląskich szlagrach” są nasze propozycje muzyczne, bo krytykanctwo nie ma nic wspólnego z krytyką - to zwykła zaczepka bez uzasadnień i chodzi w niej tylko o zamanifestowanie swojego pejoratywnego nastawienia wobec zjawiska, z którym mamy do czynienia. Ja chciałem się zmierzyć z tą zjawiskową modą na wspomniane „śląskie szlagry”, bo jeśli tyle ludzi słucha tej muzyki w lepszym czy gorszym wydaniu, to znaczy, że coś w tym jest i warto się nad tym pochylić.

 

Zapraszamy do lektury artykułu z miesięcznika Śląsk (kwiecień 2013 r.) na temat zespołu Ligocianie:

Artykuł Andrzeja Mystek o zespole Ligocianie p.t. Dżentelmeni nie szydzą

 

Irena i Wojciech DzieduszyckiTym razem zachęcamy do przeczytania artykułu Maestro of Life o Wojciechu hr. Dzieduszyckim. Wydany został w wersji angielskiej w miesięczniku Silesia News (august 2006). Istnieje również pierwotna wersja polska z miesięcznika Raport Śląski, którą opublikujemy w najbliższym czasie.

 

Artykuł Andrzeja Mystek: Maestro of Life, Silesia News August 2006

Guitar Shorty - właściwie  David William Kearney.  25 Rawa Blues. Foto Andrzej Mystek

Kolejną ciekawostką będzie wywiad z Guitar Shorty. To oczywiście pseudonim artystyczny, a prawdziwe nazwisko tego bluesowego gitarzysty to David William Kearney. Skąd wzięło się to przezwisko dowiecie się z zamieszczonego poniżej wywiadu. Poznacie także wiele innych ciekawostek z życia blouesman-a.  

 


Andrzej Mystek: wywiad z Guitar Shorty, Głos Piekarski, luty 2008

 

 

1% dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

 

Zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Można to zrobić wpisując w deklaracji numer KRS fundacji: 0000069136

Więcej informacji na stronie: www.frk.pl