Reportaż o człowieku, który wpadł w tryby historii. Jest nim Aleksander Rozenfeld - dziennikarz, poeta, pisarz, fantasta, trochę filozof i kawalarz. Jego pisanie zakiełkowało w więzieniu – ponoć z przeładowania wolnego czasu. Debiutował w roku 1968 na antenie Radia Olsztyn swoimi pierwszymi wierszami, zaś pierwsze wiersze wydane drukiem ukazały się w Nadodrzu następnie w Życiu  Literackim także w 1968 roku.
Po marcu 1968 relegowany z U.W i przyjęty do KUL-u. W latach 1980-1981 był pracownikiem NSZZ „Solidarność”, a w latach 1996-2001 pracował jako doradca w Kancelarii Prezydenta RP.

Materiał zrealizował Andrzej Mystek.

 


Posłuchajmy, kim jest Olek Rozenfeld.

 

 

Zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi gościła w - realizowanym na żywo - programie "Świat się kręci" Agaty Młynarskiej. Program emitowano 5 marca 2014 r., w TVP 1.

Dr Jan Sarna dyrektor generalny Fundacji wraz z rodziną prof. Zbigniewa Religi: żoną Anną i synem Grzegorzem, wspominał  Profesora upamiętniając 5 rocznicę jego śmierci. W programie uczestniczył także 88 - letni Tadeusz Żytkiewicz, najdłużej żyjący z przeszczepionym sercem, pacjent Profesora, uwieczniony na znanym zdjęciu Jamesa L. Stanfield'a, zrobionym w 1987 r. dla National Geographic. Przed programem, około południa złożono wieniec w kształcie serca na grobie nieodżałowanej pamięci Profesora. Na widowni obecna była wnuczka i wnuk Zbigniewa Religi. W odcinku poruszony został również wątek poprawnej polszczyzny, w cyklu "Mówi się" (z udziałem prof. Jerzego Bralczyka i dr Wasilewskiego). Była też mowa o spektaklu teatralnym "Kolacja z Gustawem Klimtem", który rekomendowali: Jacek Cygan oraz Małgorzata Foremniak. Wystąpił także Krzysztof Skiba.

Odcinek dostępny jest obecnie na stronach TVP: Świat się kręci

 

Dziennikarz Radia Piekary Andrzej Mystek nagrał reportaż z pobytu delegacji w programie TVP 1 i na Powązkach. W reportażu tym wypowiedzieli się: Ewa Krzak z FRK, prowadząca program „Świat się kręci” Agata Młynarska, żona Profesora Anna Religa, syn Profesora Grzegorz Religa, dyrektor generalny FRK Jan Sarna, a także płk. Mirosław Czechowski. Materiał był wyemitowany na antenie Radia Piekary 7 marca 2014 roku o godz. 17:35.

 

Zapraszamy do wysłuchania!

 

Jeżeli nie widzisz powyżej odtwarzacza muzycznego oznacza to, że Twoja przeglądarka nie posiada odpowiednich wtyczek.
W celu odtworzenia materiału należy
posiadać zainstalowany Adobe Flash Player

 

 

Bogdan Szweda wydał z zespołem „Easy Rider” album „Midnight Walk” (2008 r.), ale nigdy nie był członkiem tej znakomitej formacji muzycznej. Grywał na swej gitarze także w Goa w Indiach, Kambodży i Bangkoku. Urodził się na Śląsku w Chorzowie, lecz teraz mieszka w Niemczech, gdzie wspólnie z gitarzystą Arkadiuszem Błeszyńskim założył zespół „Schau Pau Acoustic Blues”. Współpracując z Janem Błędowskim z grupy „Krzak” wydali w 2008 płytę „In the Mood”, a rok później powstał ich drugi album: „Whiskey & Wimmen”. Ceni sobie występy na Rawie Blues, bo to było marzeniem gdy zaczynał przygodę z muzyką.

W reportażu muzycznym Andrzeja Mystek Bogdan Szweda opowiada o sobie i swojej pasji.

 


Jerzy Kryszak - foto Andrzej MystekZapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji, która niedawno miała premierę na falach Radia Piekary.
 
 

 

 

 

 

 

 

Jerzy Kryszak: aktor, poeta, satyryk. i parodysta. Polecamy!
 


Fragment ma niecałe 4 min. Pełna treść to ponad 17 minut reportażu i wywiadu.

 

 

 

1% dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

 

Zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Można to zrobić wpisując w deklaracji numer KRS fundacji: 0000069136

Więcej informacji na stronie: www.frk.pl